Co to jest Offroad? jakie mamy rajdy

OFF-Road według wikipedii to „sport motorowy polegający na jeżdzeniue specjalne przygotowanym samochdoem po nieutwardzonych drogach”. Według nas ta definicja to bardzo uproszczona forma Offroadu, należy ją znacznie powiększyć. Offroad 4x4 to hobby, pasja, to jak spędzamy wolny czas jak rywalizujemy jak wyładowujemy swoje emocje jak zyskujemy czystą adrenaline. Podstawą oczywiście jego są maszyny czyli pojazdy mechaniczne o różnych stopniach zmotania które dają różne doznania ekstremalne. Ale każdy z nich pozwala odciągnąć od trosk współczesnego świata.

Taką imprezą które najmocniej rozwineła offroad na świecie jest oczywiście Dakar czyli wieloetapowe wyścigi po bezdrożach. W skrócie zawodnicy którzy w nich uczestniczą mają oczywiste zadanie skończyć szybciej wyznaczoną trasę niż konkurencja a dokonują tego podczas nawigowanaiu po tak zwanych roadbooka obrazkach przedstawiających trasę. Etapy mogą być długie jak i krótkie wymagające jazdy w dużych prędkościach w trudnym terenie – liczy się koncentracja. Ale To kierowcy wygrywają te rajdy więc muszą mieć duża kondycję. Liczy się także posiadania nie zawodnych mechaników bo oni odpowiadają za niezawodność pojazdu. Niech was nie zwiedzie to że kierowcy i piloci znajdują się w metalowych puszkach takie rajdy są bardzo niebezpieczne i często dochodzi do groźnych wypadków. Ale nie powsztymuje to amatorów takiej adrenaliny w uczestnictwie mimo braku doświadczenia wyciągarki

W naszym kraju znamy najmocniej rajdy przeprawowe które prowadzą przez lasy w błocie przez mokradła w miejscach gdzie nawet cieżko chodzić na nogach. Drogi mówicie? Bezdroża nie tu nie ma żadnych dróg :). tutaj nie liczą się kilometry tylko przebycie trudnej trasy. Tutaj zawodnicy mają za cel zdobywanie pieczątek – które są w danych checkpointach zwykle w najtrudniejszach miesjcach do dostania a zbierami je często do kartki zaczepionej na krótkiej lince co zmusza nas do podjechania bardzo blisko. Takie podjeżdzanie często się dzieje nie dzięki silnikowi pojazdu a tylko i wyłącznie posiadanej wyciągarce więc większości pojazdy są przeciągane, ale zdarzy się że czasami jedzie na kołach.

Samochody terenowe